08 Июня 2020 11:29

Как томография изменила медицину

1895 жылы рентген сәулелерінің ашылуы алғаш рет кесусіз адам денесінің ішін көруге мүмкіндік берді. ХХ ғасырдың басында рентгендік тексерудің ақпараттылығын жақсарту талпыныстары томографияны сканерлеу технологиясын жасауға әкелді. КТ алғашқы аппараттары 1970 жылдары пайда болды. Компьютерлер мен бағдарламалық қамсыздандырудың дамуы әртүрлі бұрыштарда орындалған бірнеше рентген суреттерін бірыңғай суретке біріктіруге мүмкіндік берді. Қазіргі заманғы КТ секундына рентгендік сәулелердің мыңдаған өлшеулерін орындайды, ал алынған деректер сандық өңдеуден кейін үш өлшемді көрініске айналады.

Сонымен қатар, 1970 жылдары магнитті-резонанстық томография да (МРТ) дами бастады. Бірінші МРТ-аппараттағы кеуде қуысын зерттеу 5 сағатқа созылды! КТ-дан айырмашылығы бұл әдіс емделушінің сәулеленуімен бірге жүргізілмейді. МРТ аппараты шын мәнінде үлкен цилиндрлік магнит болып табылады. Бұл әдіс жоғары кернеулі магнит өрісінің әсерімен сутегі атомдары ядроларының электромагниттік сигналын өлшеуге негізделген.

Қазіргі томографтар әлдеқайда жедел жұмыс істейді және сапалы бейнелер береді. Компьютерлік томография және магниттік-резонанстық томография қазақстандықтар үшін міндетті медициналық сақтандырудың (МӘМС) арқасында 2020 жылдан бастап тегін болды. Енді емделушілерге өзінің отбасылық дәрігерінен зерттеуге жолдама алу жеткілікті және де әлбетте оған медициналық көрсеткіштер болуы тиіс.

Открытие рентгеновских лучей в 1895 году впервые позволило "заглянуть" в человеческое тело без разрезов.В начале ХХ века попытки улучшить информативность рентгеновского обследования привели к созданию технологии сканирования – томографии. Первые аппараты КТ появились в 1970-х годах. Развитие компьютеров и программного обеспечения позволило объединять несколько рентгеновских снимков, выполненных под разными углами, в единое изображение.

Современные КТ выполняют тысячи измерений рентгеновских лучей в секунду, а полученные данные после цифровой обработки превращаются в трехмерные изображения. В то же время, в 1970-х годах, начала развиваться и магнитно-резонансная томография (МРТ).

Исследование грудной клетки на первом МРТ-аппарате занимало 5 часов! В отличие от КТ этот метод не сопровождается облучением пациента. Аппарат МРТ по сути является большим цилиндрическим магнитом. Метод основан на измерении электромагнитного сигнала ядер атомов водорода под действием магнитного поля высокой напряженности. Современные томографы работают намного быстрее и дают более качественные изображения.

Компьютерная томография и магнитно-резонансная томография стала бесплатной для казахстанцев с 2020-го года, благодаря обязательному медицинскому страхованию (ОСМС). Теперь пациентам достаточно получить направление на исследование от своего семейного врача и конечно на это должны быть медицинские показания.